Prawo

Rozwód z orzeczeniem o winie — czy potrzebni są świadkowie?

Decyzja o rozwiązaniu związku małżeńskiego nie należy do łatwych, a całe postępowanie bywa długie i wyczerpujące. Szczególnie wtedy, gdy staramy się o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednej ze stron. Wówczas ważne staje się zgromadzenie rzetelnego materiału dowodowego, który potwierdzi nasze argumenty. W zbieraniu niezbędnych potwierdzeń pomoże doświadczony adwokat rozwodowy, którego znajdziemy między innymi w Warszawie. Oprócz tego cennym źródłem informacji dla sądu są świadkowie. Dlaczego warto ich powołać i jakie obowiązki na nich spoczywają?

Kiedy warto powołać świadka podczas rozwodu z orzeczeniem o winie?

W Polsce najczęściej spotykamy się z rozprawami rozwodowymi bez orzekania o winie. Wówczas postępowanie przebiega sprawniej i najczęściej dotyczy takich kwestii jak podział majątku lub podział opieki nad dziećmi.

Z kolei udowodnienie wyłącznej winy jednego z małżonków wymaga zebrania przed rozwodem odpowiednich dowodów, które nie pozostawią sędziemu żadnych wątpliwości. Adwokaci rozwodowi zwykle doradzają, by gromadzić materiały, których wiarygodność jest niepodważalna, na przykład:

  • dokumenty,
  • materiały audio/wideo,
  • zrzuty ekranu wiadomości SMS,
  • Do sprawy dużo mogą wnieść również świadkowie.

Decydując się na rozwód z orzeczeniem o winie, warto powołać osoby, które potwierdzą zarzuty stawiane drugiej stronie. Dzięki temu zyskamy większą wiarygodność. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o to, by świadkowie wypowiadali się w sposób rzeczowy i mogli wnieść do sprawy istotne informacje. Co ważne, w takich przypadkach znaczenie ma przede wszystkim jakość, a nie ilość. Lepiej wskazać 2-3 osoby, które przedstawią wiarygodną wersję wydarzeń, niż 10 czy 15 świadków, którzy spowodują więcej zamieszania i przedłużą rozprawę rozwodową.

O czym warto pamiętać, decydując się na powołanie świadków podczas rozwodu?

W przypadku takiego postępowania jak rozwód, Warszawa jest miastem, w którym każdego dnia odbywa się wiele rozpraw. Dlatego większość tamtejszych adwokatów z dużym doświadczeniem w prawie rodzinnym zaleca, aby świadkami nie były osoby mocno związane z drugą stroną. To niezwykle emocjonalny moment, a bliscy podczas rozprawy mogą odczuwać większe zdenerwowanie niż zazwyczaj, co wpłynie na składane zeznania. Podczas rozprawy rozwodowej często powołuje się swoich przyjaciół czy członków rodziny. Nie muszą to być osoby, które stały się naocznymi świadkami poszczególnych zachowań. Możemy również wskazać kogoś, komu opowiadaliśmy o wszystkich wydarzeniach.

Oprócz godnych zaufania świadków warto również wybrać doświadczonego adwokata. Dla wielu osób rozwód jest pierwszą poważną sprawą odbywającą się w sądzie. Dlatego łatwo wówczas o zdenerwowanie i pogubienie się we własnych zeznaniach. Osoba z zewnątrz pomoże nam w zgromadzeniu niezbędnych dowodów, a także omówi, jak wygląda postępowanie. W efekcie zmaleje nieco stres przed nieznanym. Chcąc skorzystać ze wsparcia kogoś takiego jak adwokat rozwodowy, Warszawa jest miejscem, w którym swoje usługi świadczy między innymi Magdalena Grześkowiak.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *